Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Walezy - biografia, życiorys

Henryk Walezy przyszedł na świat 19 września 1551 r. jako czwarty syn Henryka II – władcy Francji. Jego matką była Katarzyna Medycejska – księżna pochodząca ze znacznego włoskiego rodu Medyceuszów. Młodzieniec na chrzcie otrzymał imiona Edward Aleksander, Henrykiem stał się dopiero po bierzmowaniu.
   
Mając zaledwie 9 lat, Henryk Walezy został mianowany księciem Angoulême i Orleanu. Był więc jeszcze dzieckiem, kiedy otrzymał swój pierwszy dwór. W 1566 r. został księciem Andegawenii (krainy leżącej w dorzeczu dolnej Loary). Młodzieniec doskonale rokował i wydawał się być najzdolniejszym z synów królewskiej pary. Zamiast interesować się polowaniami i innymi typowymi dla mężczyzn zajęciami, Edward Aleksander wolał literaturę, sztukę i języki obce. Przez swoje nietypowe upodobania podejrzewany był o homoseksualizm. Będąc dzieckiem zaczął odwracać się od religii katolickiej i zwracał się nieco ku protestantyzmowi. Jednakże szybka interwencja matki (z którą był bardzo zżyty) doprowadziła do tego, że stał się naprawdę gorliwym katolikiem.
   
Jego młodość upłynęła pod znakiem konfliktu religijnego, w jakim pogrążała się cała Francja. Między wyznawcami religii rzymskokatolickiej...

Podobne wypracowania