Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Benedykt Dybowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Benedykt Dybowski ma wielkie zasługi w dziedzinie limnologii, a więc nauki zajmującej się badaniem zbiorników wodnych takich jak jeziora czy sadzawki. Pionierem tej nauki był wprawdzie François-Alphonse Forel, pochodzący ze Szwajcarii, jednak na gruncie polskim to Benedykt Dybowski był pierwszym, który rozpoczął badania tego rodzaju.

Urodził się w 1833 roku na ówczesnym terenie Rosji. Był szlachcicem honorującym się herbem Nałęcz. Studiował na wielu uczelniach w kraju i za granicą. Swoją przygodę ze szkolnictwem wyższym rozpoczął w Estonii, gdzie szkolił się na uczelni w Dorpacie. Potem przyszedł czas na Wrocław, a później na Berlin, gdzie Dybowski uczył się paleontologii, botaniki oraz medycyny. Wstąpił także do Konwentu Polonia, najstarszej korporacji akademickiej w Polsce. To nie koniec przygód studenckich Dybowskiego. Po pobycie w Berlinie, zapoznaniu się tam z ciekawymi teoriami Darwina, doktoryzowaniu się oraz odkryciu zadychry, będącej rodzajem skorupiaka, wrócił na estoński uniwersytet, gdzie przedstawił swoje dotychczasowe badania, które spotkały się z akceptacją i podziwem ze strony starszego grona naukowców.

Kwestie patriotyczne nie były badaczowi obojętne. Wiele razy miał nieprzyjemności...

Podobne wypracowania