Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pepin Krótki - rządy, dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jeden z nieślubnych synów Pepina z Heristalu, Karol Młot, pokonał swoich konkurentów i zwyciężył w niezwykle krwawej, przeszło trzyletniej wojnie domowej o przejęcie schedy po zmarłym władcy. Owocem jego małżeństwa z księżniczką Rotundą był Pepin zwany Małym lub Krótkim, którego narodziny datuje się mniej więcej na okres śmierci Pepina z Heristalu, czyli rok 714 r.

Po śmierci swojego ojca w roku 741, Pepin III (Krótki) został samodzielnym majordomem na merowińskim dworze w Neustrii, przy czym pod jego bezpośrednim zwierzchnictwem znajdowała się również cała Burgundia. Jego brat, Karloman, który od śmierci Karola Młota piastował urząd majordomusa Austrazji w roku 747 uznał, że zamiast bezproduktywnie tkwić na dworze, swoje życie woli poświęcić Bogu, po czym został mnichem w klasztorze na Monte Cassino. Władza nad Austrazją naturalnie przypadła Pepinowi, który tym samym powtórzył wyczyn swojego dziada i na powrót zjednoczył całe terytorium frankijskie.

Wszyscy współcześni, orientujący się chociaż trochę w polityce, byli świadomi nieuchronności kresu panowania – coraz częściej nazywanej „gnuśną” – dynastii Merowingów. Jej przedstawiciele mimo tytularnych predestynacji...

Podobne wypracowania