Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leszek Biały - biografia, życiorys

Jako że w momencie śmierci Kazimierza Sprawiedliwego to Leszek był najstarszym jego synem, to jemu przypaść powinien w spadku tron krakowski. Z faktem tym nie potrafił pogodzić się Mieszko Stary – wypędzony ze stolicy w 1177 roku, brat Kazimierza. Możnowładcy Małopolski, w obawie przed twardymi rządami starego Piasta, opowiedzieli się po stronie Leszka, co było powodem bitwy o tron stoczonej w roku 1195 pod Mozgawą.

Nierozstrzygnięte starcie pozwoliło młodzieńcowi zatrzymać władze, aż do roku 1198. Wtedy to jednak, na mocy umowy zawartej między Heleną i Mieszkiem Starym, ten ostatni przywrócony został na tron w zamian za uznanie Leszka za następcę oraz przyłączenie do terenów dziedzicznych, wydartych wcześniej Kujaw. Czekając na objęcie tronu syn Sprawiedliwego osiągnął wiek uprawniający go do rządzenia i otrzymał ziemię sandomierską.

Władcą kraju zostać miał po śmierci Mieszka Starego, w roku 1202. Nie obyło się jednak bez poważnego konfliktu, bowiem możni kazali Leszkowi odsunąć swych dotychczasowych doradców. Uparty Piast robić tego nie zamierzał, więc panowie Krakowa zaprosili syna Mieszka Starego – Władysława Laskonogiego. Pełnia władzy znalazła się w rękach Leszka ponownie w roku 1206.
Do kolejnych perturbacji dojść miało...

Podobne wypracowania