Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka Emigracja Polaków

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem Wielkiej Emigracji określa się przemieszczenia terytorialne społeczności politycznej i patriotycznej zaangażowanej w działania powstania listopadowego (1830 – 1831). Choć był to wówczas największy ruch migracyjny na terenie Europy, zwracał on uwagę przede wszystkim swoim składem osobowym, aniżeli wielkością. W liczbach kształtowało się to mniej więcej następująco: do Francji przybyło około 6 tysięcy Polaków, do Niemiec około 3 tysięcy ludzi, do  Anglii około 700 osób, do Belgii około 200 osób i wreszcie na tereny Szwajcarii około 50 osób. Nie brakowało również uciekinierów udających się w kierunku Turcji, Algierii, Norwegii i oczywiście do Stanów Zjednoczonych.

Spośród całości Wielkiej Emigracji szacuje się, że około 75% Polaków było pochodzenia szlacheckiego. Ponadto w ruchach tych brali udział liczni żołnierze uczestniczący w walkach, ale i członkowie Rządu Narodowego (organu politycznego powstania listopadowego), wraz z nim szerokie grono polityków czy wreszcie pisarze i różni artyści. Była to bardzo cenna część społeczeństwa, wszak w jej ramach żyło mnóstwo znakomitych ludzi znanych nie tylko Polakom, ale i słynnych na całym świecie. Wystarczy wspomnieć Fryderyka...

Podobne wypracowania