Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fryderyk Nietzsche - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Friderich Nietzsche urodził się 15 października 1844 roku w miejscowości Röcken. Jego ojcem był Carl Ludwig, z zawodu pastor luterański. Matka filozofa na imię miała Franziska. Kiedy miał pięć lat, zmarł jego ojciec. Rok później (1850 rok) matka podjęła decyzję o przeprowadzce do Numburga. Swoją edukację rozpoczął, na początku, w szkole miejskiej. Następnie nauki pobierał w przykatedralnym gimnazjum. Kolejnym etapem kształcenia była szkoła w Pforcie, a później studia w Bonn, które rozpoczął w roku 1864. Studiował między innymi filologię klasyczną oraz historię sztuki i Kościoła. Szkoły tej nie ukończył, gdyż już po pierwszym roku wyjechał do Lipska, gdzie kontynuował naukę. Tu rozpoczął karierę filologiczną. Został wykładowcą, publikował prace dotyczące antycznej poezji. Był szanowany w kręgach akademickich i darzony ogromnym szacunkiem.

W roku 1867 odkrył dzieło Schopenhauera, pt.: „Świat jako wola i przedstawienie”. Diametralnie zmienił swoje zainteresowania i światopogląd. Był zafascynowany filozofem. Dwa lata później Nietzsche, jako profesor zwyczajny, zaczął wykładać filologię klasyczną na uniwersytecie w Bazylei. Dnia 28 maja tego samego roku, ukazała się publikacja uczonego, pt.: „Homer i filologia klasyczna”....

Podobne wypracowania