Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kontakty Polski za panowania Kazimierza Wielkiego z wielkimi rodami europejskimi Luksemburgami, Wittelsbachami i Andegawenami

U progu swojego panowania, Kazimierz Wielki w pierwszej kolejności musiał doprowadzić do załagodzenia konfliktu z koalicją krzyżacko-czeską, bowiem dalsza wojna na dwa fronty z dysponującymi nieporównywalnie większymi siłami sąsiadami, mogła mieć opłakane skutki. W tym celu król postanowił nawiązać współpracę z wpływowym niemieckim domem Wittelsbachów, który wówczas konkurował z Luksemburgami i Habsburgami o dominację w Rzeszy i godność cesarską. Wstępny układ sojuszniczy pomiędzy przedstawicielami Kazimierza Wielkiego a margrabią Ludwikiem Wittelsbachem zawarty został w roku 1335 i najprawdopodobniej skłonił władcę czeskiego do zawieszenia działań wojennych przeciwko Polsce w roku następnym. Formalnie układ sojuszniczy Kazimierza Wielkiego z Brandenburgią, którego sygnatariuszami byli także cesarz Ludwik IV Bawarski, król węgierski Ludwik I Wielki z dynastii andegaweńskiej oraz książę świdnicki Bolko II Mały (ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku, wierny sojusznik Kazimierza Wielkiego), podpisany został w styczniu 1345 i miał wydźwięk wyraźnie antyczeski - zawierał m. in. deklaracje wzajemnej pomocy zbrojnej na wypadek wojny oraz zapewniania o niewchodzeniu w separatystyczne układy z Luksemburgami.

Układ z...

Podobne wypracowania