Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

I wojna światowa - skutki polityczne I wojny światowej

Do skutków politycznych I wojny światowej należy zaliczyć przede wszystkim zmianę mapy Europy. Straty terytorialne  poniosły zwłaszcza pokonane mocarstwa oraz Rosja. A Skoro już o Rosji mowa, warto zaznaczyć, że wybuchła tam rewolucja bolszewicka, w wyniku której obalono carat i zmieniono ustrój polityczny. Również w Turcji nastąpiła zmiana ustroju i zakończył się okres sułtanatu. I wojna światowa sprawiła także, że Polska po długim walkach odzyskała niepodległość, a jej granice została włączona Wielkopolska oraz część Górnego Śląska. Gdańsk natomiast stał się Wolnym Miastem. W Finlandii sprawy potoczyły się podobnie, Findlandczycy odzyskali upragnioną niepodległość.

Na mapie Europy pojawiły się także nowe państwa, takie jak Azerbejdżan, Armenia i Gruzja. Państwa te funkcjonowały jednak krótko i II wojna światowa ponownie wystawiła na próbę ich niepodległość. W 1918 r. została utworzona Republika Czechosłowacka. Z kolei zwycięska Anglia i Francja podzieliły między sobą niemieckie pozostałości kolonialne, a sami Niemcy zmuszeni zostali do uznania suwerenności Belgii. Francja natomiast mogła cieszyć się z powrotu Alzacji oraz Lotaryngii, które ponownie powróciły w jej granice. Ponadto doszło do rozpadu Austro-Węgier, które od tej pory funkcjonowały jako dwa odrębne państwa.

Nie należy zapominać, że I wojna światowa doprowadziła do niewyobrażalnych strat ludzkich i niepokojów społecznych. Nasiliły się także ruchy syjonistyczne. By utrzymać pokój na świecie, powstała Liga Narodów, która miała zapewnić ład. Wprowadzony porządek wersalski tworzył nowe konflikty, które w konsekwencji doprowadziły do kolejnej wojny. Warto także wspomnieć o Indiach, w których nasiliły się ruchy wyzwoleńcze.

Podobne wypracowania do I wojna światowa - skutki polityczne I wojny światowej