Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sierpień 1982 - demonstracje (Polska)

Polska targana problemami ideologicznymi i politycznymi była areną zaciętych walk władzy z opozycją. Sierpień 1982 r. to bardzo szczególny miesiąc gdyż doszło w nim do zorganizowania największych manifestacji w dziejach Solidarności.

31 sierpnia 1982 r. odbyło się aż 66 manifestacji i demonstracji, które zorganizowała Solidarność. największe manifestacje zostały przeprowadzone w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. W innych miastach doszło nawet do walk ulicznych m.in. w Lubinie. Manifestacje spotkały się z ostrą reakcją władzy, w wyniku ataku ZOMO śmierć poniosło kilka osób. Polityka władz coraz bardziej zaczęła zmierzać w kierunku stosowania represji i przemocy. Szczególnie widać to było na przykładzie pacyfikacji manifestacji w Lubinie.

Od kul ZOMO zginęły tam 3 osoby a ponad kilkadziesiąt zostało rannych. Solidarność nie miała już wątpliwości, że władza nie chce rozmawiać ze społeczeństwem, władza chciała dominować i pokazać swoją siłę. Tragiczne wydarzenia sierpnia 1982 r. zapadły wielu w pamięci. Oddziały ZOMO strzelały do demonstrantów, co dotychczas nie było stosowane, trudno jednak doszukać się tutaj zrozumienia dla władzy, zwłaszcza, że strzelała do ludzi z którymi w późniejszym czasie rozmawiała przy „okrągłym stole".

Demonstracje, które ogarnęły całą Polskę stały się symbolem i siłą Solidarności i polskiego społeczeństwa w władza z kolei zaczęła obawiać się wzrostu wpływów związków i działaczy solidarnościowych. Solidarność pokazała swoją siłę polityczną, która wraz z upływem czasu rosła aż w końcu dopięła swego. Władza musiała zacząć się liczyć z opozycją, mimo tak brutalnych ataków i pacyfikacji udało się solidarności utrzymać raz obraną drogę.

Podobne wypracowania do Sierpień 1982 - demonstracje (Polska)