Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Strzałokrzyżowcy

W przededniu rozpoczęcia wojny Węgry ogarnięte były hasłami nacjonalistycznymi. Było to typowe dla ówczesnej Europy, ale w niektórych krajach przybierało formę na podobieństwo hitlerowskie. W ruch wchodziły machiny propagandy i ciągłe bombardowanie społeczeństwa hasłami o wyższości rasy.

Stojący na czele państwa Miklos Horthy sam propagował hasła nacjonalistyczne. Chociaż nie popierał działalności skrajnych partii, a nawet ograniczał ich zapędy, to jednak słowa szybko przynoszą efekty. Hitler przy ich pomocy wytworzył spiralę nienawiści. Na podobnym gruncie i na Węgrzech narodziła się partia strzałokrzyżowców. Jej powstanie datuje się oficjalnie na rok 1940, ale początki sięgają roku 1935 i Partii Narodowej Woli, utworzonej przez faszystę Ferenca Szalasiego (skazanego w roku 1946 jako zbrodniarza wojennego i straconego). Nazwa wywodziła się od krzyża, zakończonego strzałami - emblematu partii. Strzały te były widoczne na ulicach miast węgierskich już jednak przed rozpoczęciem wojny, a noszący je zareagowali z ogromnym optymizmem na wydarzenia z 1 września 1939 roku.

Największe nasilenie zbrodniczej działalności przypada na jesień roku 1944 - po internowaniu przez nazistów Horthy'ego, strzałokrzyżowcy przejęli władzę. Nieprzypadkowo właśnie...

Podobne wypracowania