Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Antoniusz - biografia, życiorys

Marek Antoniusz urodził się 14 stycznia 83 roku p.n.e. w Rzymie. Jego ojcem był Marek Antoniusz Kretyk. Matce na imię było Julia. Jej rodzina spokrewniona była z Cezarem. Jak widać, rzymski wódz pochodził ze znamienitego rzymskiego rodu.

Z początku Marek Antoniusz nie wykazywał zdolności przywódczych. Prowadził hulaszczy tryb życia, który zresztą był bardzo modny w ówczesnym czasie. Kiedy ukończył lat dwadzieścia, rozpoczął naukę retoryki w Grecji. Nie ukończył szkoły, gdyż przyłączył się do wojsk zmierzających na podbój Syrii. Od tego momentu krnąbrny Marek Aureliusz okazał się przemyślnym, a przede wszystkim – bardzo odważnym żołnierzem, któremu wybaczano wiele niestosownych zachowań ze względu na jego wojenny kunszt. Kiedy miał niespełna lat trzydzieści, został mianowany jednym z dowódców armii Cezara, który udzielił mu poparcia, kiedy ten starał się o stanowisko konsula; to, w konsekwencji, otrzymał.

Jego kariera nabierała tempa. Już w roku 49 p.n.e. został trybunem. Musiał jednak zrezygnować z piastowanego urzędu, ponieważ sytuacja w kraju była dosyć napięta. Marek Antoniusz wdał się w konflikt pomiędzy Cezarem a Pompejuszem. Oczywiście, młody polityk stanął po stronie swego dobroczyńcy, żądając,...

Podobne wypracowania