Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wilhelm Roentgen - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony w 1845 roku w Niemczech, bardzo szybko przeprowadził się z rodziną do Holandii. Nie wyróżniał się niczym szczególnym w szkole. Był przeciętnym uczniem, jednak wykazywał się honorem – w wieku siedemnastu lat został wrzucony ze szkoły, gdyż odmówił wydania przyjaciela, który narysował karykaturę jednego z nauczycieli.

Studiował na politechnice w Zurychu i coraz bardziej interesował się fizyką, szczególnie jej eksperymentalną odmianą. Jego sukcesy naukowe, łącznie z doktoratem oraz profesurą były faktem, mimo iż Roentgen nie miał nawet matury. Stało się tak ze względu na zaszłości z czasów szkolnych, kiedy to chłopak naraził się jednemu z nauczycieli nie wyjawiając personaliów osoby odpowiedzialnej za karykaturę tutora.

Pracuje najpierw w Hesji, następnie w Würzburgu, gdzie zostaje rektorem tamtejszej uczelni prowadząc swoje badania. Rok 1895 był przełomowy dla kariery badacza, gdyż dokonał on pewnego odkrycia związanego z promieniami katodowymi, które w odpowiednich warunkach sprawiały, że pewne rzeczy fosforyzowały. Jednak badając właściwości owego zjawiska, przypadkiem odkrył inny tajemniczy rodzaj promieni, nazwany przez niego promieniami X, a dzisiaj zwanymi – na cześć ich odkrywcy...

Podobne wypracowania