Wilhelm Roentgen - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Urodzony w 1845 roku w Niemczech, bardzo szybko przeprowadził się z rodziną do Holandii. Nie wyróżniał się niczym szczególnym w szkole. Był przeciętnym uczniem, jednak wykazywał się honorem – w wieku siedemnastu lat został wrzucony ze szkoły, gdyż odmówił wydania przyjaciela, który narysował karykaturę jednego z nauczycieli.
Studiował na politechnice w Zurychu i coraz bardziej interesował się fizyką, szczególnie jej eksperymentalną odmianą. Jego sukcesy naukowe, łącznie z doktoratem oraz profesurą były faktem, mimo iż Roentgen nie miał nawet matury. Stało się tak ze względu na zaszłości z czasów szkolnych, kiedy to chłopak naraził się jednemu z nauczycieli nie wyjawiając personaliów osoby odpowiedzialnej za karykaturę tutora.
Pracuje najpierw w Hesji, następnie w Würzburgu, gdzie zostaje rektorem tamtejszej uczelni prowadząc swoje badania. Rok 1895 był przełomowy dla kariery badacza, gdyż dokonał on pewnego odkrycia związanego z promieniami katodowymi, które w odpowiednich warunkach sprawiały, że pewne rzeczy fosforyzowały. Jednak badając właściwości owego zjawiska, przypadkiem odkrył inny tajemniczy rodzaj promieni, nazwany przez niego promieniami X, a dzisiaj zwanymi – na cześć ich odkrywcy – promieniami Roentgena.
Roentgen próbował oddziaływać na rozmaite rzeczy za pomocą owej wiązki, co utwierdziło go w przekonaniu, że może ona przenikać wiele rożnych, nawet bardzo grubych, przedmiotów. Zafascynowany swoim odkryciem, zgłosił je do Towarzystwa Fizykalno-Lekarskiego w Würzburgu, a następnie do Berlina, gdzie przedstawił swój wynalazek szerokim rzeszom lekarzy i fizyków.
Promienie X odkryte przez Wilhelma Roentgena stały się sensacją. Dzięki nim badacz objął stanowisko kierownika katedry fizyki doświadczalnej w Monachium. Jednak największą nagrodą za wynalazek, był Nobel w dziedzinie fizyki przyznany Roentgenowi w 1901 roku. Badacz był pierwszym człowiekiem, który otrzymał to wyróżnienie w owej kategorii badawczej.
Jednak ostatnie lata życia genialnego naukowca, który zrewolucjonizował światową medycynę i spojrzenie na fizykę, nie były szczęśliwe. Badacz dużo chorował, cierpiał też niedostatek i biedę, aż w końcu zmarł 10 lutego 1923 roku.
Podobne wypracowania do Wilhelm Roentgen - biografia, życiorys
- Pierwsze uniwersytety
- Nabuchodonozor II - panowanie, podboje
- Pitagoras - biografia, życiorys
- Kościół w średniowieczu - Sobór w Pizie
- Rudolf Diesel - biografia, życiorys
- Rewolucja Francuska - geneza, przebieg rewolucji francuskiej
- Pontyfikat Jana Pawła II - znaczenie pontyfikatu
- Polska przed powstaniem styczniowym - sytuacja polityczna na ziemiach polskich
- Stany Zjednoczone po I wojnie - polityka zewnętrzna i ekonomiczna
- Francisco Franco - biografia, życiorys
- Hieronim Radziejowski - biografia, życiorys
- Andrzej Wróblewski - biografia, życiorys
- John Logie Baird - biografia, życiorys
- Pośrednie i bezpośrednie przyczyny I wojny światowej - rywalizacja polityczna i gospodarcza między mocarstwami europejskimi, ich polityka kolonialna, militaryzm i nacjonalizm
- Atak Niemiec na Francję - 1940 r.
- PRL - założenia gospodarcze u progu lat sześćdziesiątych
- Marek Antoniusz - biografia, życiorys
- Konfederacja tyszowiecka - potop szwedzki
- Polityka Bolesława Śmiałego (1058-1079)
- Ignacy Loyola - biografia, życiorys