Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierwsze uniwersytety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwsze szkolnictwo uniwersyteckie pojawiło się w Europie w XII wieku, kiedy zaczęło podupadać szkolnictwo klasztorne. Zaczęło rosnąć szkolnictwo katedralne i kolegiackie. Niższy stopień nauczania dotyczył opanowania języka łacińskiego, logiki i piśmiennictwa. Wyższy obejmował podstawę znajomości nauk ścisłych, muzykę kościelną i naukę kalendarza. W szkołach dominował raczej niższy kurs nauczania. Od XII wieku nauka stała się zawodem. Pojawiły się pierwsze uniwersytety skupiające ludzi uczących się i szukających odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Naukowcy się sprzeczają co do genezy powstania uniwersytetów.

Najprawdopodobniej rozwój uniwersytetów związany był z rozwojem urbanizacji we Włoszech i powszechnym zapotrzebowaniem na fachowców z danej dziedziny. W miasta zaistniały dogodne warunki do powstania uniwersytetów. Wzrastała również pozycja i prestiż uczonych, których sława często wykraczała poza granice ich własnego kraju. W Bolonii i Paryżu powstały średniowieczne uczelnie wyższe, do których później zaczęły nawiązywać uniwersytety w całej Europie. Na rozwój uniwersytetów przypadał też rozwój wiedzy. Świat zaczęto coraz lepiej pojmować i rozumieć, pojawili się naukowcy, którzy...

Podobne wypracowania