Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pitagoras - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pitagoras, grecki matematyk i filozof żył w VI w. p.n.e. Za datę jego urodzenia podaje się rok 570. Przyszedł na świat we wschodnich jońskich koloniach na wyspie Samos. Kiedy miał czterdzieści lat, około 572 roku p.n.e. opuścił ogarniętą wojną z Persami Jonię i po serii podróży osiadł w koloniach zachodnich, w Grecji. Mieszkał w Krotonie i tam zajął się szczegółową działalnością umysłową. Założył związek o nazwie pitagorejski. Kiedy jego szkoła spłonęła, zmienił siedzibę na Metapont, gdzie wytrwał do końca swoich dni w 497 roku.

Związek i jego działalność wykroczyła poza życie Pitagorasa. Filozof nie zostawił po sobie pism, toteż wielu z jego uczniów nadawało mu autorstwo swoim odkrycia , by umocnić autorytet mistrza albo nadać prestiż własnym przemyśleniom. Tym sposobem Pitagoras jest postacią, której przypisuje się refleksje kilku pokoleń.

Pitagorejczycy udzielali się w polityce, lecz jako organizacja nie mieli charakteru politycznego, lecz etyczny. Cele stowarzyszenia miały raczej wydźwięk religijny, ponieważ ich podłożem były wierzenia religijne, do którach wyznawcy pitagoreizmu dopasowywali swoje zasady etyczne. Pitagoras zadbał o to, by związek kultywował misteria apollińskie oraz orfickie. Ta organizacja odróżniała...

Podobne wypracowania