Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół w średniowieczu - Sobór w Pizie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozłam w Kościele katolickim oraz okres wielkiej schizmy zachodniej dla wszystkich współczesnych był sytuacją niezwykle niezręczną oraz wielce niepożądaną. Po ugruntowaniu się stanowisk obu schizmatycznych papieży w Rzymie oraz w Awinionie pod koniec XIV wieku zaczęto podejmować pierwsze nieśmiałe próby złagodzenia tej kompromitującej katolicyzm niezręcznej dwoistości najwyższej władzy kościelnej. Jednak ze względu na powszechne u obu papieży przekonanie, iż to właśnie jeden z nich jest jedynym godnym noszenia tiary oraz wyjątkowa ich niechęć do podejmowania rozmów pojednawczych i dążenia do kompromisu, nie pozwalała przez długi czas osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów. Kolejne nieudane próby doprowadzenia do dobrowolnego ustąpienia jednego z papieży, podejmowane przez nastawionych pojednawczo kardynałów obu obediencji nie zwiastowały rychłego zakończenia sporu.

Ostatecznie w roku 1409 udało się zwaśnionym dotąd dwudziestu trzem kardynałom porozumieć w sprawie konieczności zwołania soboru powszechnego, który mógłby doprowadzić do przywrócenia jedności zachodniemu chrześcijaństwu. Na miejsce obrad wybrano włoską Pizę a do rozmów zaproszono, oprócz papieży Grzegorza XII oraz Benedykta XIII, także...

Podobne wypracowania