Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francisco Franco - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hiszpański dyktator urodził się w 1892 roku w Ferrol. Pochodził z rodziny o silnych tradycjach wojskowych. W  1907 roku wstąpił do Akademii Piechoty w Toledo, niedługo później, w 1912 roku, otrzymał przydział na front w Maroku. Szybko sprawdził się na służbie. W 1912 roku został mianowany porucznikiem, w 1915 – kapitanem. W 1916 roku zasłużył się w walkach w El Biutz i został najmłodszym w hiszpańskiej armii majorem. Potem jego kariera wojskowa potoczyła się błyskawicznie.

W 1920 roku Franco został mianowany zastępcą  dowódcy hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej. Trzy lata później – jako podpułkownik – został dowódcą Legii. Kolejnym ważnym krokiem w karierze było objęcie w 1934 roku naczelnego dowództwa nad armią w Maroku. Uwieńczeniem jego sukcesu w  wojskowości była nominacja na szefa sztabu generalnego armii hiszpańskiej, która nastąpiła w 1935 roku. Pozycja przyszłego dyktatora osłabła w 1936 roku, kiedy wybory parlamentarne wygrał Front Ludowy. Franco został wówczas zdegradowany do stopnia komendanta wojskowego Wysp Kanaryjskich. Oficjalnym powodem obniżenia jego rangi wojskowej były podejrzenia o knucie spisku przeciwko rządowi. W rzeczywistości Franco nie był do tamtej pory zaangażowany...

Podobne wypracowania