PRL - założenia gospodarcze u progu lat sześćdziesiątych
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W roku 1956 wyznaczony został pierwszy plan pięcioletni, którego ocena przyszła w momencie jego zakończenia - wraz z końcem roku 1960. Jeżeli porównać założenia z efektami - poniósł fiasko. Oficjalne dane były znacznie zawyżane i miały świadczyć o znakomitym wzroście, faktycznie jednak w wielu gałęziach zabrakło wielu procent. Chociaż plan nie został wykonany, rozwój był widoczny, czego przykładem niech będzie wzrost płac - o 29,1% (według założeń planu miały wzrosnąć o 30%, zatem zabrakło 0,9%). Poprawa standardu życia była zatem znaczna, jak i tempo wzrostu gospodarczego. Z drugiej zaś strony, nie wykorzystano w pełni potencjału państwa, decydowano się także na znacznie przestarzałe inwestycje, co przyczyniło się do ogólnego efektu i niepowodzenia pierwszej pięciolatki.
Najszybciej rozwijał się przemysł - dane mówiły o wzroście ponad 53%, obejmującym lata 1959 - 1964. Największe zaś nakłady finansowe przeznaczano na rolnictwo. W PRL-u jedynie niewiele ponad 13% rolnictwa zostało upaństwowionych (czy też, jak to nazywano: uspołecznionych) i otrzymywało ono finansowe wsparcie w postaci ponad 60% (w roku 1964 będzie to już 72%) nakładów. 13% była to niewielka część, jeżeli porównać z częścią państw (NRD, Bułgaria, Rumunia, Czechosłowacja) komunistycznego bloku, z ZSRR na czele, gdzie rolnictwo prywatne właściwie nie istniało.
W roku 1959 została zapoczątkowany nowy kurs gospodarczy. Założenia mówiły zwłaszcza o przyspieszeniu tempa rozwoju, szczególnie w przemyśle ciężkim. Decyzja ta wynikała z oczekiwań Moskwy. Związek Radziecki się zbroił i tego wymagał od swoich satelitów. Jednocześnie polscy komuniści chcieli wskazać na możliwości i potencjał rozwojowy, jaki PRL posiada.
Niewiele się zmieniło, jeżeli chodzi o handel zagraniczny, poza tym, że nastąpił jednak wzrost eksportu do Stanów Zjednoczonych, jak i Kanady oraz przestał odgrywać ważną rolę handel z Chinami.
Podobne wypracowania do PRL - założenia gospodarcze u progu lat sześćdziesiątych
- Pontyfikat Jana Pawła II - znaczenie pontyfikatu
- Polska przed powstaniem styczniowym - sytuacja polityczna na ziemiach polskich
- Stany Zjednoczone po I wojnie - polityka zewnętrzna i ekonomiczna
- Francisco Franco - biografia, życiorys
- Wilhelm Roentgen - biografia, życiorys
- Hieronim Radziejowski - biografia, życiorys
- Andrzej Wróblewski - biografia, życiorys
- John Logie Baird - biografia, życiorys
- Pośrednie i bezpośrednie przyczyny I wojny światowej - rywalizacja polityczna i gospodarcza między mocarstwami europejskimi, ich polityka kolonialna, militaryzm i nacjonalizm
- Atak Niemiec na Francję - 1940 r.
- Marek Antoniusz - biografia, życiorys
- Konfederacja tyszowiecka - potop szwedzki
- Polityka Bolesława Śmiałego (1058-1079)
- Ignacy Loyola - biografia, życiorys
- Kontakty Polski za panowania Kazimierza Wielkiego z wielkimi rodami europejskimi Luksemburgami, Wittelsbachami i Andegawenami
- Mieszko Stary - panowanie i polityka
- Stosunek Austro-Węgier do sprawy polskiej w okresie I wojny światowej - Akt 5 listopada, Rada Regencyjna
- Strzałokrzyżowcy
- Tamerlan, Timur Chromy - ekspansja
- I wojna światowa - skutki polityczne I wojny światowej