Andrzej Wróblewski - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
Andrzej Wróblewski znany jest przede wszystkim z poruszających, a nawet wstrząsających obrazów przedstawiających rozczłonkowane ciała ludzkie. Ten przedwcześnie zmarły malarz zachwycił publiczność swoim niezwykle dojrzałym i wrażliwym podejściem do tematu Holocaustu i nie tylko.
Urodzony w 1927 roku, pochodził z domu o naukowych i artystycznych tradycjach. Jego ojciec był rektorem Uniwersytetu Wileńskiego, matka natomiast zajmowała się grafiką i była pierwszym pedagogiem i nauczycielką przyszłego malarza. Czas wojny okazał się wyjątkowo trudny dla chłopca. Uczęszczał on na tajne nauczania, a przede wszystkim – był świadkiem śmierci własnego ojca, który zmarł na atak serca w trakcie przeprowadzanej przez hitlerowców rewizji. Chłopiec miał wtedy zaledwie czternaście lat.
Po wojnie Wróblewscy przenieśli się do Krakowa, gdzie po zdaniu matury, Andrzej podjął studia na historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczył go Zbigniew Pronaszko – malarz, rzeźbiarz i współtwórca słynnego teatru „Cricot”, który po późniejszych przekształceniach zasłynie jako teatr związany z Tadeuszem Kantorem – „Cricot 2”.
W...
Podobne wypracowania
- Pitagoras - biografia, życiorys
- Kościół w średniowieczu - Sobór w Pizie
- Rudolf Diesel - biografia, życiorys
- Rewolucja Francuska - geneza, przebieg rewolucji francuskiej
- Pontyfikat Jana Pawła II - znaczenie pontyfikatu
- Polska przed powstaniem styczniowym - sytuacja polityczna na ziemiach polskich
- Stany Zjednoczone po I wojnie - polityka zewnętrzna i ekonomiczna
- Francisco Franco - biografia, życiorys
- Wilhelm Roentgen - biografia, życiorys
- Hieronim Radziejowski - biografia, życiorys
- John Logie Baird - biografia, życiorys
- Pośrednie i bezpośrednie przyczyny I wojny światowej - rywalizacja polityczna i gospodarcza między mocarstwami europejskimi, ich polityka kolonialna, militaryzm i nacjonalizm
- Atak Niemiec na Francję - 1940 r.
- PRL - założenia gospodarcze u progu lat sześćdziesiątych
- Marek Antoniusz - biografia, życiorys
- Konfederacja tyszowiecka - potop szwedzki
- Polityka Bolesława Śmiałego (1058-1079)
- Ignacy Loyola - biografia, życiorys
- Kontakty Polski za panowania Kazimierza Wielkiego z wielkimi rodami europejskimi Luksemburgami, Wittelsbachami i Andegawenami
- Mieszko Stary - panowanie i polityka