Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hieronim Radziejowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hieronim Radziejowski przyszedł na świat w 1612 r. Był synem wojewody łęczyckiego – Stanisława Radziejowskiego. Jego matką była Katarzyna Sobieska, córka Marka Sobieskiego (wojewody lubuskiego, zaufanego człowieka Stefana Batorego, przodka Jana III Sobieskiego).

Początki jego kariery przypadają na początek lat 30. XVII w. Wtedy to trafił na dwór Władysława IV Wazy, gdzie prędko osiągnął znaczne wpływy – został wojewodą sochaczewskim. W 1640 r. został wybrany posłem, czemu towarzyszyła atmosfera skandalu, gdyż zarzucono mu gwałt. Już pięć lat później zaczął pełnić obowiązki Marszałka Izby Poselskiej. Początkowo był wiernym poddanym króla, m. in. prowadził w jego imieniu tajne negocjacje z Kozakami odnośnie wspólnej wyprawy na Turków. Jednakże kiedy sprawa wyszła na jaw, Radziejowski nie chcąc narażać się szlachcie dołączył do przeciwników tego przedsięwzięcia. Udało mu się zdobyć wielkie względy u żony Władysława IV – Ludwiki Marii Gonzagi. Szlachta odnosiła się do niej bardzo negatywnie, gdyż królowa nie zamierzała siedzieć z założonymi rękami i chciała brać czynny udział w polityce. Wojewoda sochaczewski bardzo otwarcie bronił jej interesów.

W 1648 r. brał udział w bitwie pod Piławcami....

Podobne wypracowania