Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Logie Baird - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niewielu z nas wyobraża sobie dzisiaj życie bez odbiornika telewizyjnego. Ten popularny wynalazek wszedł do powszechnego użycia dopiero w latach 40. XX wieku i stanowił na początku ogromną sensację, a zarazem rarytas, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Teraz jednak cały czas unowocześniana, telewizja stała się nieodłącznym towarzyszem naszej egzystencji, pozwalając na sprawną komunikację oraz przepływ informacji.

Za twórcę telewizji uważa się Johna Logie Bairda, który urodził się w 1888 roku w Szkocji. Ten inżynier długie lata pracował nad stworzeniem najpierw telewizji mechanicznej, następnie elektrycznej, której mechanizm opierał się na działaniu lamp jarzeniowych. Przełomem było jednak zastosowanie tzw. tarczy Nipkowa, dzięki której możliwe było przesyłanie na odległość zsyntetyzowanego obrazu.

W 1924 roku udało się Bairdowi stworzyć urządzenie, dzięki któremu możliwe było przesłanie na odległość konturów nieruchomych przedmiotów, a w rok później – poruszających się ludzi. Pierwszym człowiekiem, który w ten sposób został uwieczniony, był pewien angielski przypadkowy goniec. Badania Bairda stopniowo się rozwijały i zyskiwały na popularności, co doprowadziło najpierw...

Podobne wypracowania