Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nabuchodonozor II - panowanie, podboje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nabuchodonozor II słusznie uchodzi za najwybitniejszego przedstawiciela oraz twórcę potęgi państwa nowobabilońskiego. Był synem założyciela panującej w tym okresie w Babilonii dynastii chaldejskiej, Nabopolsara I, który skutecznie przezwyciężył hegemonię Asyrii na Bliskim Wschodzie.

Pierwszym etapem na drodze do budowania potęgi Babilonu było opanowanie niezwykle bogatych byłych prowincji asyryjskich, które po roku 612 p.n.e. znajdowały sie pod kontrolą odradzającego się powoli państwa egipskiego. Kampanię przygotowaną pieczołowicie przez sędziwego króla Nabopolsara poprowadził jednak już jego syn, książę-następca Nabuchodonozor. Przekonujące zwycięstwo nad faraonem Necho II pod Karkemisz w 605 r. p.n.e. zwiastowało szybką i błyskotliwą karierę militarną i polityczną pretendentowi do tronu. Śmierć ojca zmusiła księcia do nagłego powrotu do stolicy i załatwienia formalności związanych z przejęciem przez siebie władzy i koronacją, ale juz kilka lat później dzieło podboju Syrii i Palestyny zostało doprowadzone przez niego do końca. Wojsku babilońskiemu dotarły wówczas aż do znajdującej sie na pograniczu z Egiptem twierdzy Askalon, po drodze zdobywając jeszcze Fenicję i szereg miast nadmorskich. Inwazji babilońskiej oparł się jedynie...

Podobne wypracowania