Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nina Andrycz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nina Andrycz jest od siedemdziesięciu pięciu lat jedną z czołowych aktorek warszawskiego Teatru Polskiego. Przez lata wcielała się w najprzeróżniejsze role, nie tylko dla teatru, ale i dla telewizji. Oprócz tego spod jej pióra wyszło dwa tomiki poezji („To teatr” z 1983 roku oraz „Róża dla nikogo” z 1989) i powieść, w której opisuje początki swojej aktorskiej kariery, „My rozdwojeni” (1992).

Nina Andrycz przyszła na świat 11 listopada 1915 roku. Dzieciństwo spędziła w Kijowie, po kilkunastu latach przeniosła się jednak do Wilna, by studiować prawo na tamtejszym uniwersytecie (słynny Uniwersytet Stefana Batorego). Studiów jednak nie ukończyła, wyjechała do Warszawy, gdzie podjęła nowe - historię na Uniwersytecie Warszawskim (również nie uzyskała tytułu absolwenta), a także sztukę aktorską w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Dyplom otrzymała w 1934 roku, a już rok później dostała angaż w Teatrze Polskim, gdzie gra do dziś. Jedyną przerwą, w której zawód aktorki zamieniła na bardziej prozaiczny (była kelnerką) to lata drugiej wojny światowej.

Na deskach teatru Nina Andrycz zadebiutowała rolą Glorii w sztuce „Nigdy nie można przewidzieć” z 1934...

Podobne wypracowania