Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Włodzimierz Lenin - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Włodzimierz Lenin czyli Władimir Iljicz Uljanow urodził się 22 kwietnia 1870 roku w Symbirsku. Był synem Nikołaja Wasiliewicza Uljanowa, nauczyciela i działacza oświatowego oraz Marii Aleksandrownej (z domu Blank), pochodzenia niemiecko-szwedzko-żydowskiego.

Uczęszczał i skończył gimnazjum klasyczne w rodzinnej miejscowości (lata 1879–1889). Ukończył szkołę z wykształceniem średnim. Za swój wzór stawiał Nikołaja Czernyszewskiego, rewolucjonistę-radykała, którego ideologia miała istotny wpływ na myślenie Lenina.

Starszego brata Włodzimierza, Aleksandra, stracono za udział w przygotowaniach spisku na życie cara w 1887 roku. Aleksander jako pierwszy zapoznał Lenina z literaturą o treściach marksistowskich. Włodzimierz studiował na wydziale prawa na Uniwersytecie w Kazaniu, skąd usunięto go za udział w studenckich wystąpieniach o charakterze protestacyjnym. Uczelnię ukończył w 1892, złożywszy egzaminy z prawa w Uniwersytecie Petersburskim, po czym zajął posadę adwokata w Samarze. W zawodzie tym nie wytrwał długo. W sierpniu 1893 roku zamieszkał w Petersburgu, gdzie związał się z marksistami. Walczył z narodnikami i „legalnymi marksistami”.

W 1895 roku przebywał Szwajcarii, był także w Paryżu i w Berlinie. Tam zapoznawał...

Podobne wypracowania