Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kazimierz - charakterystyka i dokonania w czasie potopu szwedzkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kazimierz Waza, urodzony 22 marca 1609 roku, nie miał beztroskiego dzieciństwa. Wychowywany raczej surowo, w duchu kontrreformacji, w młodości nie był dopuszczany do spraw politycznych. Po śmierci ojca, Zygmunta III,  poczuł wolność i wplątał się nawet w aferę we Francji, zakończoną jego uwięzieniem. Postanowił wybrać stan kapłański, co doprowadziło do konfliktu pomiędzy jego bratem i królem - Władysławem IV, a jezuitami. Ten zakon wybrał bowiem młody królewicz, a zakonnicy przyjęli go bez zgody królewskiej. Ostatecznie Jan Kazimierz sam zrezygnował ze święceń, gdyż już za życia brata był głównym pretendentem do tronu.

Po śmierci Władysława okazało się jednak, że znacznie większe poparcie ma Karol Ferdynand. Nie bez kłopotów korona została przyznana właśnie Janowi Kazimierzowi. Jego problemy przed koronacji okazały się jednak znikome z tymi, z którymi musiał się zmierzyć jako król. To na czas jego panowania przypadły powstania na Ukrainie oraz potop szwedzki. W historiografii bywa dość nieprzychylnie oceniany. Przeciwstawiana jest mu energiczna żona, dbająca o interesy państwowe.

Jan Kazimierz potrafił zrazić do siebie szlachtę. Dużo kontrowersji budzą jego działania podczas potopu szwedzkiego. Wciąż posługiwał...

Podobne wypracowania