Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Waldo - charakterystyka postaci

Piotr Waldo urodził się około roku 1140 i początkowo był burgundzkim kupcem mieszającym w Lyonie. W roku 1170 miało miejsce przełomowe w jego życiu wydarzenie - po przypadkowym wysłuchaniu Żywota Świętego Aleksego zdecydował się bowiem porzucić swoje dotychczasowe życie i zająć się szeroko rozumianą działalnością filantropijną oraz pasją religijną. Trzy lata później chcąc maksymalnie upodobnić się do apostołów, złożył śluby ubóstwa a następnie cały posiadany przez siebie majątek rozdał swojej żonie, od której odszedł, córkom oraz potrzebującym. Rozpoczął żywot wędrownego kaznodziei świeckiego, nawołując społeczeństwo oraz hierarchię kościelna do wyrzeczenia się dóbr doczesnych oraz samodzielnie studiując Biblię oraz pisma Ojców Kościoła. W niedługim czasie zyskał sobie przychylność wielu osób, które stały się jednocześnie jego uczniami i naśladowcami.

Niemiesząca się w ramach nakazów wiary katolickiej działalność Piotra Waldo doprowadziła go około roku 1177 do konfliktu z lokalnymi władzami kościelnymi a także świeckimi. Stało się tak, ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym dopuszczał się on herezji z racji zajmowania się działalnością kaznodziejską i teologią bez odpowiedniego wykształcenia oraz ślubów...

Podobne wypracowania