Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Theodore Gericault - biografia, życiorys

Théodore Géricault urodził się 26 września 1791 roku. Przyszedł na świat we francuskim mieście Rouen.

Bardzo szybko rozpoczął swoją edukację malarską. Pierwsze lekcje pobierał u niezwykle surowego nauczyciela rysunku, Pierre'a Narcisse'a Guerina. Następnie zdecydował się na studia malarskie w Paryżu. Uczył się przede wszystkim w Luwrze i tam kopiował obrazy znanych artystów, takich jak Rubens i Rembrandt. Ogromny wpływ nie tylko na jego życie, ale także twórczość wywarły podróże, szczególnie te do Włoch. Gericault był pod wielkim wrażeniem dzieł Michała Anioła, co nie pozostało bez znaczenia dla malowanych przez niego obrazów.

Po zakończeniu studiów nadal doskonalił swojej umiejętności i dbał o rozwój kariery. Jednym z jego pierwszych zajęć zarobkowych była praca dla doktora Georgeta. To dla niego malarz w latach 1822-1823 malował portrety ludzi, którzy przebywali w szpitalu psychiatrycznym. Te obrazy stanowią  przedstawienia szaleńców i widać na nich ogromne emocje.

Debiut malarski świętował artysta w roku 1812. Obraz „Oficer szaserów” został wystawiony w Salonie Paryskim. Dwa lata później pokazał w tym samym miejscu równie znakomite dzieło „Ranny kirasjer”. W czasie następnych lat Theodore czerpał z najróżniejszych inspiracji. Niezwykle ważne w jego twórczości okazały się konie i kawalerzyści, których malarz przedstawiał w licznych scenach batalistycznych. Do najważniejszych dzieł artysty należą między innymi: „Tratwa meduzy”, „Wieczór. Krajobraz z Aquaduct” czy też „Portret kleptomana”. W jego obrazach widać niezwykły indywidualizm. Cenił sobie dynamizm i skomplikowane ukazanie danego zjawiska. Jako jeden z pierwszych malarzy zaczął stosować technikę litografii. Rysunki takie wykonywane były na kamieniu litograficznym, zaliczane do form druku płaskiego.

Theodore Gericault zmarł w 1824 roku w Paryżu. Przyczyną śmierci była gruźlica, przez którą malarz cierpiał przez długi okres czasu. Wcześniej miewał także problemy psychiczne i emocjonalne, które spowodowane były ogromną wrażliwością i kłopotami z przeszłości.

Podobne wypracowania do Theodore Gericault - biografia, życiorys