Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Gomułka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Gomułka urodził się 6 lutego 1905 roku w Białobrzegach Franciszkańskich. Jego rodzina wywodziła się z klasy robotniczej. On sam nie zdobył wykształcenia w latach młodości. Pracował fizycznie, od kiedy skończył czternaście lat.

Pierwszy czynny kontakt z polityką podjął w roku 1922, kiedy to przyłączył się do organizacji PPS „Siła”. Pozostawał w nim do roku 1925. Następnie przez rok (do 1926 r.) należał do Niezależnej Partii Chłopskiej, a później do Komunistycznej Partii Polski.

Szybko okazało się, że Gomułka jest działaczem, który ma zmysł przywódczy. W roku 1926 był organizatorem strajku w drohobyczańskich kopalniach. Za ę  inicjatywę został skazany i osadzony w więzieniu. Nie zniechęciło to go jednak do podejmowania dalszych działań. Po wyjściu na wolność, rozpoczął swoją działalność w Związku Zawodowym Chemików. W roku 1932 próbował również zorganizować strajk w łódzkich zakładach. I tym razem trafił za swoją niesubordynację do więzienia. W trakcie odbywania kary zachorował. Podczas urlopu uciekł z zakładu karnego. Schronił się w ZSRR, gdzie uczęszczał do Międzynarodowej Akademii Leninowskiej. Uzupełniał tam braki w swoim wykształceniu. W 1936 roku postanowił wrócić do Polski, gdzie...

Podobne wypracowania