Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory 1989 w Polsce - kampania wyborcza

Wybory 1989 r. były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami demokratycznymi w Polsce. Komitet Obywatelski wystawił 161 kandydatów do Sejmu i 100 do Senatu. Każdy kandydat fotografowany był z Lechem Wałęsą, co miało uwiarygodnić jego przekonania. Jedynym wyjątkiem pozostał Piotr Baumgart, który nie zrobił sobie takiej fotografii. W tym czasie pojawiła się na scenie politycznej Gazeta Wyborcza, udało się również reaktywować Tygodnik Solidarność.

Władza ludowa postanowiła w tej sytuacji wystawić więcej kandydatów, sprytnym posunięciem było zagranie wystawienia mało znanych kandydatów. Władza obawiała się bowiem sromotnej klęski w wyborach. Kampania wyborcza władzy ludowej nasiliła się w ostatnim tygodniu przedwyborczym, z impetem wtargnęła na arenę polityczną. Rozpoczęły się informacje radiowe, telewizyjne i prasowe.

Kampania wyborcza w 1989 r. przebiegała bardzo intensywnie i podstępnie obie strony próbowały wszystkich sił. Fotografie z Solidarnością i Lechem Wałęsą zapewnić miały wyborców, że kandydat nie jest posłannikiem władzy ludowej. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycjonistów i totalną klęską PZPR. Na czele nowego rządu stanął Tadeusz Mazowiecki. Kampania wyborcza okazała się dużym sukcesem środowisk solidarnościowych. Kraj umeczony strajkami i manifestacjami domagał się wolności, wybory z 1989 r. utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że świat nowej Polski nadchodzi.

Podobne wypracowania do Wybory 1989 w Polsce - kampania wyborcza