Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie III Rzeszy

I wojna światowa dokonała ogromnych przemian w polityce światowej. Po zakończeniu konfliktu mapa Europy uległa całkowitej zmianie. Na miejsce starych monarchii pojawiły się nowe państwa. Cesarstwo Niemieckie przemieniło się w Republikę Weimarską, a następnie w III Rzeszę. Przemiana w hitlerowskie Niemcy została poprzedzona kilkoma wydarzeniami, które pozwoliły przejąć władzę nazistom.

Istotnym faktem, który wpłynął na historię w dwudziestoleciu międzywojennym, było podpisanie traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 roku. Ciężkie warunki pokojowe, jakie postawiono przed Niemcami spowodowały w nich chęć odwetu. Zniszczony kraj uważał, że nie ma prawa być tak traktowany i skazywany na wysokie kary. Hamowało to rozwój gospodarczy, który został przełamany dopiero dzięki amerykańskim kredytom, w ramach realizacji planu Dawesa.

Ogromny światowy kryzys, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, uderzył ze zdwojoną siła w nowopowstała Republikę Weimarską, uzależnioną od sum amerykańskich. Doprowadziło to do całkowitego załamania gospodarczego kraju. Wzrosło bezrobocie, wiele firm oraz drobnych przedsiębiorstw całkowicie zbankrutowało. Obywatele zaczęli uważać, że wina leży po stronie ustroju, zaufanie do republikańskich rządów całkowicie spadło. Zaczęto domagać się rządów silnej reki, która mogłaby zjednoczyć cały kraj i wyprowadzić go z kryzysu. Powodowało to wzrost sympatii społeczeństwa dla skrajnych opcji politycznych. Na tej fali społecznych nastrojów udało się wypłynąć Hitlerowi i jego partii.

Jednak naziści działali już wcześniej. Sugerując się wydarzeniami mającymi miejsce we Włoszech i przejęciem tam władzy przez Mussoliniego postanowili dokonać tego samego. Bezpośrednim tego skutkiem był pucz monachijski w nocy z 8 na 9 listopada 1923. Zakończył się on jednak niepowodzeniem, a demonstracja została powstrzymana przez policję. Głowni inspiratorzy zamieszek - Adolf Hitler oraz Erich Ludendorff - zostali pojmani. Ludendorff, będąc bohaterem z czasów wojny, został uniewinniony, natomiast Hitler trafił do więzienia na okres 5 lat. Podczas pobytu w zamknięciu spisał swe przemyślenia dotyczące ruchu nazistowskiego, które zostały wydane pod tytułem „Mein Kampf” - moja walka. Mimo 5-letniego wyroku już w grudniu 1924 przywódca nazistów wyszedł na wolność

Kryzys światowy sprawił, że do głosu zaczęły dochodzić ugrupowania komunistyczne. Powodowało to ogromne obawy wśród niemieckich przemysłowców, którzy postanowili udzielić swego poparcia nazistom. Była to w owym czasie jedyna grupa, mogąca sprostać rosnącym w siłę komunistom. W wyniku wyborów z 5 marca 1933 NSDAP otrzymało ponad 40% głosów w Reichstagu. Dzięki temu Hitler został mianowany przez Paula Hindenburga kanclerzem Niemiec. Pożar parlamentu, który miał miejsce w nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku został doskonale wykorzystany przez przywódcę nazistów. Wypadek pozwolił bowiem na uchwalanie Ustawy w Celu Pomocy Narodowi i Państwu w Potrzebie, która tak naprawdę przekazywała całość władzy Hitlerowi. 15 marca 1933 oficjalnie proklamowano w Poczdamie powołanie do życia III Rzeszy - pierwszego w historii państwa nazistowskiego, którego polityka doprowadziła do wybuchu II wojny światowej.

Podobne wypracowania do Powstanie III Rzeszy