Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Handel w średniowieczu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rozdział produkcji rzemieślniczej i rolnej, jaki dokonał się w XII wieku, oraz wyodrębnienie się ośrodków miejskich, umożliwiły powstanie i rozwój rynku lokalnego oraz gospodarki towarowo-pieniężnej. Wraz ze wzrostem sił wytwórczych poprawiały się również współczynniki przyrostu naturalnego i zaludnienia kraju, co w efekcie potęgowało ożywienie handlu wewnętrznego i zewnętrznego, oraz prowadziło do intensyfikacji wszelkich procesów w obrębie szeroko rozumianej gospodarki.

Handel międzynarodowy w średniowieczu zdominowany został przez kupców pochodzenia włoskiego. W początkowym etapie podmiotami wymiany były poszczególne miasta. Jednak już w wieku XIII Włosi ze swymi towarami dotarli aż do Chin i Indii. Coraz dalsze wyprawy wymagały lepszego zaplecza i organizacji, ta z kolei uzależniona była od posiadanych funduszy. Całe przedsięwzięcie, pomimo udoskonaleń, zawierało znaczny pierwiastek ryzyka, nierzadko bowiem zdarzały się różnego rodzaju rozboje i kradzieże. Minimalizacja ryzyka dokonywała się za sprawą zakładania spółek kupieckich, które następnie miały przerodzić się w popularne stowarzyszenia handlowe. Spełniały one funkcje samopomocowe – opiekowały się swoimi członkami w przypadku choroby...

Podobne wypracowania