Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Fałat - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Fałat był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa pierwszej połowy XX wieku.

Urodził się w małej miejscowości koło Lwowa o nazwie Tuligłowy 30 lipca 1853 roku. Nie miał żadnego artystycznego wykształcenia, był samoukiem. Ukończył natomiast przemyskie gimnazjum.

W roku 1869 zaczął uczęszczać do krakowskiej SSP (Szkoły Sztuk Pięknych), gdzie uczył się przez następne dwa lata. Ponieważ sytuacja finansowa nie pozwalała mu na zakup farb olejnych, zdecydował się na malarstwo akwarelowe, co wpłynęło na późniejszą kategoryzację artysty jako malarza-akwarelisty.

Po ukończeniu studiów wyjechał na rok na Ukrainę gdzie jako rysownik pracował przy wykopaliskach archeologicznych między innymi w majątkach Stanisława Krzyżanowskiego.

Następnie udał się do Odessy, gdzie podjął pracę dla Feliksa Gąsiorowskiego.

W 1973 roku rozpoczął studia w Zurychu i Monachium, jednak znów ze względów finansowych musiał je przerwać na jakiś czas. Otrzymał więc posadę kreślarza przy budowie kolei i wykonywał tę pracę w latach 1875-1876.

Rok później podjął studia na nowo i ukończył je trzy lata później w 1880 roku. Był to okres, kiedy w jego twórczości przeważały pejzaże i portrety.

W roku...

Podobne wypracowania