Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antonin Dvorak - biografia, życiorys

Antonin Dvorak urodził się 8 września 1841 roku. Przyszedł na świat w Nelahozeves, miejscowości niedaleko Pragi. Jego ojciec był rzeźnikiem. Dvorak bardzo wcześnie zaczął pobierać naukę muzyki. Już od roku 1853 uczył się pod okiem organisty Antonina Liehmanna. To właśnie ten mężczyzna odkrył niezwykły talent chłopca i starał się go jak najlepiej zmotywować do osobistego rozwoju.

Antonin Dvorak przeniósł się do Pragi, kiedy miał 16 lat. Zrobił to, aby kontynuować naukę i pobierać lekcje gry na organach. Jednocześnie uczył się gry na altówce w Teatrze Tymczasowym. Swoje pierwsze kompozycje tworzył bardzo wcześnie. Doceniali go znakomici muzycy, którzy zauważali jego talent. To między innymi dzięki Johannesowi Brahmsowi mógł rozpoczął swoją wspaniałą karierę. Wspomniany wyżej kompozytor polecił go sławnemu wydawcy, dla którego później Dvorak tworzył. Wkrótce potem muzyk zajął się także dyrygowaniem. W latach osiemdziesiątych został zaproszony do Londynu, aby zaprezentował swoje dzieło. Było to prawdziwe wyróżnienie. Następnie występował w innych angielskich miastach, np. w Birmingham. W roku 1892 Dvorak objął stanowisko kierownika Narodowego Konserwatorium w Nowym Yorku. Lata spędzone w Stanach Zjednoczonych były owocne ze względu na twórczość muzyczną.

Do dziś Antonin Dvorak uważany jest za jednego z najwspanialszych kompozytorów światowych. Jego muzykę można nazwać po trosze klasycystyczną i romantyczną. Inspirował się przede wszystkim Beethovenem oraz Schubertem. Ale potrafił znaleźć swój własny, indywidualny styl. Nowością było zainteresowanie muzyką murzyńską i afrykańską. Dvorak tworzył rozmaite dzieła. Napisał między innymi kilka poematów symfonicznych, 9 symfonii, utwory wokalne czy koncerty. Zajmował się też muzyką chóralną, której oddawał się z zamiłowaniem. Do najbardziej znanych utworów Antonina Dvoraka należą: „IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata”, „Requiem b-moll”, „Rusałka”, „Tańce słowiańskie” oraz „Alfred”.

Antonin Dvorak zmarł 1 maja 1904 roku. Dziś jest znanym na całym świecie kompozytorem, a kolejne pokolenia doceniają jego muzyczną twórczość.

Podobne wypracowania do Antonin Dvorak - biografia, życiorys