Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Michałowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piotr Michałowski urodził się w 1800 roku w Krakowie. Był człowiekiem wszechstronnych talentów. Ten najwybitniejszy przedstawiciel nurtu romantycznego w polskim malarstwie XIX-wiecznym był również aktywnym działaczem społecznym, docenionym urzędnikiem państwowym oraz gospodarzem wprowadzającym innowacyjne metody gospodarowania na roli.

Wszystkie te role mógł wypełniać dzięki zdobyciu różnokierunkowego wykształcenia –  Michałowski kształcił się w dziedzinie nauk ścisłych oraz filologii klasycznej i orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wieku trzynastu lat rozpoczął edukację plastyczną pod opieką i kierunkiem Michała Stachowicza. Jego nauczycielami zostali również Józef Brodowski oraz Franciszek Lampi. Od 1921 roku przebywał w Getyndze, gdzie studiował prawo. Po dwuletnim pobycie powrócił do Polski, odbył praktykę w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu zakończoną objęciem funkcji naczelnika Oddziału Hutniczego w 1827 roku.

Jego działalność urzędnicza szybko została doceniona – w 1828 roku otrzymał Order Św. Stanisława. W 1831 roku pracował w Rządowej Komisji Wojny pomagając w uzbrojeniu uczestników powstania listopadowego. Po jego upadku zmuszony był wyemigrować do Francji. Tam...

Podobne wypracowania