Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanza – powstanie i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W epoce średniowiecza Morze Bałtyckie stało się akwenem, na którym ścierały się niemieckie, polskie oraz skandynawskie interesy handlowe. Początkowo – zwłaszcza w przypadku kupców niemieckich – przynależność narodowa była jednym z głównych kryteriów dobierania partnerów oraz kierowania ostrza walki ekonomicznej. Jedna z czasem ważniejszymi niż etniczne stały się względy czysto ekonomiczne i praktyczne, co objawiało się we współpracy kupców z terenów Cesarstwa ze Skandynawami, Bałtami czy Słowianami.

W pierwszym okresie ekspansji handlowej Niemców na wybrzeża Morza Bałtyckiego powstało wiele różnorodnych faktorii i punktów handlowych, które prowadziły w ich imieniu interesy z lokalną ludnością. Następnie miała miejsce pewna stabilizacja, kiedy to powoli wykształcały się poszczególne więzy i zależności handlowe, które w końcu doprowadziły do powstania swoistego monopolu niemieckich miast nadmorskich w handlu z terenami skandynawskimi oraz z Rusią.

W ten sposób powstała w połowie XIII wieku niezależna, luźna organizacja kupiecka zrzeszająca wszystkie, zainteresowane utrzymaniem ówczesnego stanu posiadania na wodach Bałtyku oraz Morza Północnego,...

Podobne wypracowania