Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Wielkiej Koalicji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ogromny konflikt, jakim była II wojna światowa, sprawił, że wzięło w nim udział wiele państw, nie tylko tych, które znajdowały się na kontynencie europejskim. Wojna, która toczyła się w latach 1939-1945 miała bowiem miejsce także w Azji oraz Afryce. System sojuszy, który zawiązał się przed wybuchem konfliktu sprawił, że liczne państwa połączyły się w jednym celu. Było nim pokonanie nazistowskich Niemiec, a tym samym zakończenie globalnego konfliktu.

Wielka Koalicja tworzyła się stopniowo. Na samym początku nie była związana jednym dokumentem - wynikała z wypowiedzenia wojny Niemcom, które dokonały agresji na Polskę. Znalazły się w niej Wielka Brytania z częścią swych dominiów - Kanadą, Australią, Nową Zelandią oraz  Francja ze swymi koloniami. W wyniku utworzenia w 1940 frontu na zachodzie Europy, do państw alianckich dołączyły inne kraje, które spotkały się z agresją ze strony Niemiec. Znalazły się wśród nich Holandia oraz Belgia, a także Norwegia. Jednym z najważniejszy wydarzeniem mających wpływ na dalsze kształtowanie się Wielkiej Koalicji, było włączenie się ZSRR do wojny. 22 czerwca 1941 III Rzesza dokonała inwazji na swego byłego sojusznika, z którym kilka lat wcześniej dzieliła się wpływami w Europie.

Ważnym...

Podobne wypracowania