Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Luteranizm - charakterystyka luteranizmu w dobie reformacji - geneza i uczestnicy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przystępując do sformułowania 95 tez augustianin Marcin Luter nie mógł być świadom niebywałych konsekwencji, jakie jego czyn spowoduje. Podstawą jego działania było niezadowolenie ze sposobów udzielania odpustów w czasach papieża Leona X. Zakonnik stał na stanowisku, iż ich kupowanie jest karygodnym odstępstwem od nauki zawartej w Ewangelii.

Efektem tych przemyśleń było dzieło „Disputatio contra scholastcam theologiam”, które jednak nie odbiło się szerokim echem w świecie teologii. Dopiero ogłoszenie 95 tez, 31 października 1517 roku, wywołało burzę zarówno w Kościele, jak i poza nim. W przeciągu miesiąca tekst wystąpienia znany był już w całej Europie.

Stolica apostolska rozpoczęła dochodzenie w sprawie Lutra, co zaowocowało bullą papieską "Exsurge Domine". Zawarty w niej nacisk na Lutra, aby ten wyrzekł się swych poglądów i ukorzył się przed papieżem spotkał się z gwałtownym sprzeciwem. Buntownik spalił pismo najwyższego hierarchy na oczach publiczności. Następna bulla, ogłoszona w 1521 roku "Docet pontificem Romanum", uznawana jest powszechnie za początek reformacji – Marcin Luter został na jej mocy ekskomunikowany. 26 maja 1521 roku cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki, który skazywał Lutra...

Podobne wypracowania