Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królestwo polskie - gospodarka - dynastia Piastów - rola górnictwa (kopalnie soli i ołowiu)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W średniowiecznym Królestwie Polskim całość zasobów naturalnych znajdujących się na terenie państwa (zarówno w dobrach królewskich jak i prywatnych) należała tylko i wyłącznie do władcy. Poszukiwanie, zagospodarowywanie oraz eksploatacja wszelkiej maści złóż były jednym z głównych atrybutów (regaliów) królewskich, których monarchowie wyzbywali się niezwykle rzadko, jedynie w obliczu wyjątkowych okoliczności.

Wzorem państw sąsiednich, monarchia Kazimierza Wielkiego zawdzięczała w dużej mierze swój dynamiczny rozwój eksploatacji naturalnych zasobów. Na terenie Królestwa Polskiego znajdowały się bowiem jedne z największych w Europie złóż soli kamiennej, skoncentrowane wokół dwóch głównych małopolskich kopalni: w Wieliczce i Bochni. Sól należała w tym czasie do surowców wyjątkowo pożądanych ze względu na swoje właściwości konserwujące, dzięki czemu szybko stała się wiodącym polskim towarem eksportowym. Handel solą regulowały specjalne ustawy królewskie, które traktując ją jako główny surowiec strategiczny, określały precyzyjnie zasady wydobycia, gromadzenia i sprzedaży jej do odbiorców krajowych oraz zagranicznych....

Podobne wypracowania