Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Hopper - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Hopper urodził się w 1882 roku w stanie Nowy Jork. Jest jednym z najwybitniejszych artystów żyjących i tworzących w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, znany przede wszystkim ze swoich grafik i ilustracji. Jego obrazy wywarły duży wpływ na kulturę amerykańską, stając się częstym elementem scenografii w amerykańskich filmach lub elementem reprodukowanym na pocztówkach.

Motywy przedstawione w dziełach Hoppera wpłynęły na wiele dziedzin sztuki; do czerpania inspiracji z jego obrazów przyznają się m. in. Willem de Kooning (malarz), Jeff Wall (fotografik), Andrzej Wajda (polski reżyser), Tom Waits (muzyk) czy Paweł Szymański (polski kompozytor).

Edward Hopper pochodził z bogatej rodziny. Po odebraniu wykształcenia w nowojorskiej szkole artystycznej rozpoczął pracę w agencji reklamowej. Wówczas również odbył podróże po Europie, w trakcie których kontynuował studia na paryskim uniwersytecie. Twórca ten fascynował się – i czerpał inspirację – z kultury europejskiej. Wpływ na charakter jego sztuki wywarła twórczość takich malarzy jak Rembrandta, Courbeta, Degasa.

W 1908 roku Hopper powrócił do Nowego, w którym rozpoczął tworzenie obrazów w prywatnej pracowni malarskiej....

Podobne wypracowania