Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk VII Tudor - panowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Tudor, hrabia Richmond przyszedł na świat w dniu 28 stycznia roku 1457 w zamku Pembroke w południowej Walii. Jego ojcem był Edmund Tudor, hrabia Richmond - przyrodni brat króla Henryka VI Lancastera a matką Elżbieta Beaufort, po której Henryk odziedziczył bardzo liche prawa do angielskiego tronu (jednym z przodów Elżbiety był Jan z Gandawy, syn króla Edwarda III, który z nieprawego małżeństwa z Katarzyną Swinford doczekał się m. in. syna - Jana Beauforta, czyli dziadka Małgorzaty).

Wczesne dzieciństwo Henryk spędził pod kuratelą swojego stryja, Jaspera Tudora, który w 1471 został zmuszony do upuszczenia wraz z rodziną Anglii i udania się na emigrację do kontynentalnej Bretanii. Do dwudziestego szóstego roku życia Henryk przebywał zatem formalnie jako więzień księcia Franciszka II. W tym czasie zawarł wiele przydatnych w jego dalszej karierze znajomości oraz uzyskał przychylność dworu francuskiego.

W roku 1483 podjął pierwszą próbę przejęcia władzy w Anglii, jednak jego zbrojna wyprawa została udaremniona przez burzę. Jednak już dwa lata później, uzyskawszy francuskie posiłki zbrojne, Henryk Tudor - w tym czasie główny pretendent do tronu angielskiego, który uzurpowany był od roku 1483...

Podobne wypracowania