Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna sześciodniowa

Konflikty pomiędzy Żydami a  Arabami, od momentu utworzenia państwa Izrael, nie ustawały. Kolejną ich zbrojną odsłoną była wojna sześciodniowa (zwana też czerwcową - od miesiąca trwania konfliktu), która wybuchła 5 czerwca 1967 roku. Izrael przeprowadził szybki, zdecydowany atak, w którym opanował półwysep Synaj (należący do Egiptu), wzgórza Golan, w końcu Strefę Gazy.

Koalicja antyizraelska, w której skład wszedł Egipt, Irak oraz Jordania została rozgromiona. Zaczęły się przesiedlenia ludności arabskiej, a koniec zbrojnego starcia nie oznaczał końca konfliktu i oznaczać nie miał. Interesy i zdecydowana postawa zarówno krajów arabskich, jak i Izraela wykluczały możliwość trwałego pokoju - kraje arabskie nie były gotowe uznać istnienia państwa żydowskiego w Palestynie, a Izrael o to uznanie zabiegał (i chciał to uzyskać nie za pomocą mediatorów, a w rozmowach bezpośrednich), gdyż tylko to mogło zapewnić mu stabilizację i bezpieczeństwo. A jak widoczny był ów brak stabilizacji świadczy czas przed rozpoczęciem wojny - ambicje egipskiego prezydenta Gamala Abdel Nasera doprowadziły do zawiązania antyizraelskiej koalicji (wojna sześciodniowa stała się jednak jego największą porażką, po której chciał złożyć dymisję, ale jego popularność była tak wielka, że otrzymał kredyt zaufania, zmarł jednak już w 1970 roku).

Tel Awiw zdecydował się na atak 5 czerwca ze względu na szeroko zakrojone prowokacje, z czego ostatnia objawiła się w końcu maja, kiedy to Naser otwarcie powiedział o zniszczeniu Izraela, a na granicy została skoncentrowana ogromna armia sił koalicyjnych. Szybkie uderzenie powietrzne ze strony Izraela pozwoliło jednak na zupełnie zniszczenie samolotów wroga, a następnie pokonanie go w przeciągu niecałego tygodnia. Konflikt nie był jednak jedynie konfliktem lokalnym, po stronie państw arabskich opowiedział się Związek Radziecki, a Izrael był wspierany przez politykę, prowadzoną przez Stany Zjednoczone.

Wojna sześciodniowa była jeszcze jednym epizodem wojen izraelsko - arabskich, których kolejne odsłony będą miały miejsce już niebawem.

Podobne wypracowania do Wojna sześciodniowa