Wojna sześciodniowa
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Konflikty pomiędzy Żydami a Arabami, od momentu utworzenia państwa Izrael, nie ustawały. Kolejną ich zbrojną odsłoną była wojna sześciodniowa (zwana też czerwcową - od miesiąca trwania konfliktu), która wybuchła 5 czerwca 1967 roku. Izrael przeprowadził szybki, zdecydowany atak, w którym opanował półwysep Synaj (należący do Egiptu), wzgórza Golan, w końcu Strefę Gazy.
Koalicja antyizraelska, w której skład wszedł Egipt, Irak oraz Jordania została rozgromiona. Zaczęły się przesiedlenia ludności arabskiej, a koniec zbrojnego starcia nie oznaczał końca konfliktu i oznaczać nie miał. Interesy i zdecydowana postawa zarówno krajów arabskich, jak i Izraela wykluczały możliwość trwałego pokoju - kraje arabskie nie były gotowe uznać istnienia państwa żydowskiego w Palestynie, a Izrael o to uznanie zabiegał (i chciał to uzyskać nie za pomocą mediatorów, a w rozmowach bezpośrednich), gdyż tylko to mogło zapewnić mu stabilizację i bezpieczeństwo. A jak widoczny był ów brak stabilizacji świadczy czas przed rozpoczęciem wojny - ambicje egipskiego prezydenta Gamala Abdel Nasera doprowadziły do zawiązania antyizraelskiej koalicji (wojna sześciodniowa stała się jednak jego największą porażką, po której chciał złożyć dymisję, ale jego popularność była tak wielka, że otrzymał kredyt zaufania, zmarł jednak już w 1970 roku).
Tel Awiw zdecydował się na atak 5 czerwca ze względu na szeroko zakrojone prowokacje, z czego ostatnia objawiła się w końcu maja, kiedy to Naser otwarcie powiedział o zniszczeniu Izraela, a na granicy została skoncentrowana ogromna armia sił koalicyjnych. Szybkie uderzenie powietrzne ze strony Izraela pozwoliło jednak na zupełnie zniszczenie samolotów wroga, a następnie pokonanie go w przeciągu niecałego tygodnia. Konflikt nie był jednak jedynie konfliktem lokalnym, po stronie państw arabskich opowiedział się Związek Radziecki, a Izrael był wspierany przez politykę, prowadzoną przez Stany Zjednoczone.
Wojna sześciodniowa była jeszcze jednym epizodem wojen izraelsko - arabskich, których kolejne odsłony będą miały miejsce już niebawem.
Podobne wypracowania do Wojna sześciodniowa
- I wojna światowa - przyczyny, przebieg, skutki
- Andegawenowie - Rządy Andegawenów w Polsce
- Sumer - cywilizacja Sumerów - Babilon
- Ludwik Waryński - biografia, życiorys
- Kazimierz III Wielki - kontrowersje wokół życia króla
- Rolnictwo na przełomie XI i XII w. (trójpolówka, pług) oraz konflikt chłopów z właścicielami ziemskimi w średniowiecznej Europie
- Starożytny Izrael - powstanie, podboje, religia
- Rozbicie dzielnicowe i jego skutki - testament Bolesława Krzywoustego
- Jimmy Carter - Doktryna Cartera - opracowanie
- Zatarg Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim Stanisławem za Szczepanowa
- Bronisław Geremek - biografia, życiorys
- Konstytucja Stanów Zjednoczonych (1787 r.)
- Wyprawy krzyżowe w średniowieczu - krucjaty, przyczyny, skutki
- Jan Zamoyski i jego znaczenie dla Rzeczypospolitej
- Henryk VII Tudor - panowanie
- Edward Hopper - biografia, życiorys
- Kampanie Napoleona - Wyprawa Napoleona na Rosję (1812 r.)
- Powstanie i upadek Cesarstwa Rzymskiego
- Kampanie prezydenckie w Polsce - kampania B. Komorowskiego a kampania J. Kaczyńskiego. Porównanie
- Królestwo polskie - gospodarka - dynastia Piastów - rola górnictwa (kopalnie soli i ołowiu)