Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna sześciodniowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikty pomiędzy Żydami a  Arabami, od momentu utworzenia państwa Izrael, nie ustawały. Kolejną ich zbrojną odsłoną była wojna sześciodniowa (zwana też czerwcową - od miesiąca trwania konfliktu), która wybuchła 5 czerwca 1967 roku. Izrael przeprowadził szybki, zdecydowany atak, w którym opanował półwysep Synaj (należący do Egiptu), wzgórza Golan, w końcu Strefę Gazy.

Koalicja antyizraelska, w której skład wszedł Egipt, Irak oraz Jordania została rozgromiona. Zaczęły się przesiedlenia ludności arabskiej, a koniec zbrojnego starcia nie oznaczał końca konfliktu i oznaczać nie miał. Interesy i zdecydowana postawa zarówno krajów arabskich, jak i Izraela wykluczały możliwość trwałego pokoju - kraje arabskie nie były gotowe uznać istnienia państwa żydowskiego w Palestynie, a Izrael o to uznanie zabiegał (i chciał to uzyskać nie za pomocą mediatorów, a w rozmowach bezpośrednich), gdyż tylko to mogło zapewnić mu stabilizację i bezpieczeństwo. A jak widoczny był ów brak stabilizacji świadczy czas przed rozpoczęciem wojny - ambicje egipskiego prezydenta Gamala Abdel Nasera doprowadziły do zawiązania antyizraelskiej koalicji (wojna sześciodniowa stała się jednak jego największą porażką, po której chciał złożyć...

Podobne wypracowania