Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sumer - cywilizacja Sumerów - Babilon

Mezopotamia, Babilon, wynalazki, prawo, starożytność, cywilizacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kraina żyznego półksiężyca, zwana również Mezopotamią (co dosłownie oznacza „Międzyrzecze”), uchodzi za kolebkę zaawansowanych cywilizacji Bliskiego Wschodu. Terytoria pomiędzy dwoma wielkimi rzekami: Eufratem i Tygrysem rozciągające się od Zatoki Perskiej po Syrię i Azją Mniejszą stosunkowo regularnie, przechodziły pod jurysdykcję kolejnych władców.

Około 3000 lat p.n.e. pierwsze zwarte skupiska ludzkie, które można nazwać państwami-miastami utworzyli tam Sumerowie - lud nieznanego pochodzenia, który posługiwał się językiem sumeryjskim - a największymi z nich były: Kisz, Ur, Uruk, Larsa, Babilon. Cywilizacja Sumerów osiągnęła wysoki poziom technologiczny, ale w XXI w. p.n.e. została podbita przez o wiele prymitywniejszych, lecz silniejszych militarnie Akadyjczyków. To właśnie najwybitniejszy król akadyjski - Sargon I Wielki, utworzył w Mezopotamii pierwsze rozległe Imperium, które przetrwało do około XVIII w. p.n.e. kiedy to Mezopotamia została najechana przez plemię semickich Amorytów pod wodzą Sumu-abuma. Państwo ze stolicą w mieście Babilon, utworzone przez Amorytów, przeszło do historii pod nazwą Starego Babilonu („państwa starobabilońskiego”) i trwało nieprzerwanie...

Podobne wypracowania