Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Wybicki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Wybicki urodził się w 1747 r. w Będominie (Pomorze). Był synem szlachcica - Piotra Wybickiego (pełnił on funkcję asesora sądu ziemskiego) oraz Konstancji z Lniskich. Już w wieku sześciu lat trafił pod opiekę stryja - księdza Franciszka Wybickiego (proboszcza skarszewskiego). Mając osiem lat rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w Starych Szkotach (okolice Gdańska).

W życiu publicznym zaistniał jako siedemnastolatek. Brał wtedy udział w ostatniej wolnej elekcji, a swój głos oddał na Stanisława Poniatowskiego. Trzy lata później został wybrany posłem na sejm. Jawnie protestował przeciwko coraz większym wpływom rosyjskim, co przypłacił koniecznością ukrywania się. Dołączył także do konfederacji barskiej. Dla jej uczestników szukał pomocy w Wiedniu i Berlinie. Te wydarzenia zamykają pierwszy etap jego życia.

Do Polski powrócił już po pierwszym rozbiorze. Postanowił usunąć się z życia politycznego i zajął się majątkiem rodzinnym. Wziął ślub z Kunegundą Drwęską (starszą o 17 lat). Jednak los nie sprzyjał świeżo upieczonym małżonkom. Już rok później został wdowcem. Stracił nie tylko żonę, ale także nienarodzone jeszcze dziecko. To traumatyczne przeżycie zadecydowało o tym, że Wybicki postanowił poświęcić się życiu politycznemu....

Podobne wypracowania