Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gospodarka Polski międzywojennej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Największym wyzwaniem, przed jakim stanęli rządzący po odzyskaniu niepodległości, było przezwyciężenie nierówności gospodarczych związanych różnym tempem rozwoju pod poszczególnymi zaborami. Zdecydowanie najlepsza sytuacja panowała na terenach zajmowanych przez Prusy, gorsza w dawnym Królestwie Polskim. Najgorzej prezentował się zabór austriacki. Rolnictwo było tam nadmiernie rozdrobnione, a przemysł, jeśli istniał (na wschodzie nie było żadnych ośrodków), to był w powijakach. Konieczne było przeprowadzenie reform, za sprawą których możliwe byłoby uporządkowanie kompletnego chaosu monetarnego i zmniejszenie inflacji. Działania te odbywać się musiały w niezwykle trudnych warunkach. W trakcie wojny 30% majątku narodowego uległo ruinie, kolejna duża część została zagrabiona. W efekcie skarb państwa był pełen dziur.

Mimo wszystkich trudności po roku 1921 przystąpiono do bardzo szybkiej odbudowy gospodarki. Rozwijało się zwłaszcza rolnictwo. Jeszcze w latach 20. kraj osiągnął pozycję jednego z głównych producentów zboża w Europie.

Gorzej przebiegały zabiegi mające na celu wskrzeszenie przemysłu. W czasie wojny z bolszewikami nastąpiło pewne ożywienie, ale po roku 1920 proces ten został spowolniony. Polacy nie...

Podobne wypracowania