Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dymitr Szostakowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wśród wielu kompozytorów rosyjskich XX wieku Dymitr Dimitrijewicz Szostakowicz, bo tak brzmiało jego pełne nazwisko, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych. Legenda jego życia jest tym większa, że narosło wokół niego sporo kontrowersji i nieporozumień, które z jednej strony wypaczały obraz muzyka w oczach opinii publicznej, z drugiej – jeszcze bardziej przyciągały i sprawiały, ze życiorys Rosjanina stał się tematem wielu plotek.

Mało kto wie, iż ten wybitny kompozytor miał polskie korzenie – jego dziadek pochodził z Wilna. Sam Szostakowicz urodził się w 1906 roku w Sankt Petersburgu w Rosji. Jednak nie w mieście rodzinnym, ale właśnie w Wilnie uczęszczał do konserwatorium muzycznego, gdzie bardzo wcześnie zaczął komponować swoje pierwsze utwory. Mając siedemnaście lat, otrzymał dyplom z gry na fortepianie, a kiedy miał dziewiętnaście – z kompozycji. Już wtedy dostrzegano w nim nieprzeciętny talent i zdolności kompozytorskie. Owocem jego pierwszych dojrzałych wysiłków była I Symfonia, która napisał mając zaledwie dwadzieścia lat. Tak zaczęły się początki kariery muzyka, który zostanie okrzykniętym jednym z największych symfoników dwudziestego stulecia.

Jego kariera nabrała tempa i już...

Podobne wypracowania