Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewolucja ustrojowa II Rzeczypospolitej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ewolucja ustrojowa w Polsce międzywojennej oznaczała w efekcie wprowadzenie rządów silnej ręki marszałka Piłsudskiego. Można różnie oceniać samo sformułowanie, gdyż faktycznie demokracja została zamieniona na dyktaturę. Przed przewrotem majowym marszałka Rzeczpospolita była jednak pogrążona w chaosie. Ciągle tworzyły się nowe rządy, prace nad ustrojem były konsekwentnie przez taką sytuację hamowane. Od momentu zabójstwa Gabriela Narutowicza (rok 1922) można mówić o destabilizacji państwa, co bardzo łatwo przekładało się na destabilizację ustrojową. Józef Piłsudski od momentu morderstwa także zmienił swoje metody postępowania - zaczął poważnie rozważać inną drogę ewolucji aniżeli środki demokratyczne. W efekcie jednak odsunął się od polityki, ale w roku 1926 został namówiony do sięgnięcia po władzę.
   
Przywództwo Piłsudskiemu zostało początkowo oddane właśnie metodą ustawodawstwa. Pierwszym krokiem ku zmianie ustrojowej był „Dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej”, z roku 1918, uznający Piłsudskiego jako naczelnika państwa, której artykuł drugi stwierdzał: „Rząd Republiki Polskiej stanowią mianowani przeze mnie i odpowiedzialni przede mną, aż do zebrania...

Podobne wypracowania