Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polacy na frontach II wojny światowej - bitwy, kampanie. Opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Klęska kampanii wrześniowej nie wyznaczyła kresu walki Polaków w na froncie II wojny światowej. Żołnierze, którym udało się wydostać poza granicę zajmowanej Polski brali czynny udział w licznych walkach z nazistami. Realizowali tym samym program polskiego rządu na emigracji, który zakładał, że odbudowa państwa zależna jest od naszego wkładu w pokonanie hitlerowskich Niemiec.

Pierwsze jednostki nowotworzonej armii rzucone zostały do walki już w roku 1940. W walkach o norweski Narwik uczestniczyła, należąca do brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego, Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Szyszko-Bohusza. W kampanii francuskiej natomiast czynny udział brały 1 Dywizja Grenadierów generała Bronisława Ducha, 2 Dywizja Strzelców Pieszych gen. Bronisława Prugar-Ketlinga oraz 10 Brygada Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. Również polscy lotnicy uczestniczyli w walkach na terenie Francji (eskadra Montpellier) oraz w bitwie o Anglię (dywizjony 300, 301, 302, 303). Zwłaszcza sukcesy tych ostatnich były mocno podkreślane przez dowódców wojsk alianckich. W roku 1940 utworzona została również Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, która w grudniu następnego roku,...

Podobne wypracowania