Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Hittin (1187) – tło, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1186 po śmierci małoletniego króla Baldwina V władzę nad Królestwem Jerozolimskim przejęła oficjalnie jego matka – Sybilla, która sprawowała rządy wraz ze swoim mężem, Gwidonem z Lusignan. Gwidon był wyjątkowo nieudolnym królem i nie znał dostatecznie realiów ówczesnego Bliskiego Wschodu. Nieszczęśliwie dla losów Królestwa jego najbliższym doradcą był Reginald z Chatillon – pierwszoplanowy awanturnik wśród krzyżowców, zaślepiony nienawiścią do muzułmanów. Nieostrożne działania Reginalda (atak na muzułmańską karawanę w czasie trwania pokoju z Saladynem) wywołały w końcu wojnę.

W roku 1187 Saladyn, wykorzystując ogromny potencjał swojego państwa, rozpoczął mobilizację ogromnej armii mającej posłużyć do ostatecznej rozprawy z obywatelami Jerozolimy.

Działania wojenne zainicjował Saladyn, który na przełomie czerwca i lipca roku 1187 przystąpił do oblężenia Tyberiady – twierdzy nad Jeziorem Tyberiadzkim, której obroną dowodziła żona jednego z najpotężniejszych baronów Królestwa Rajmunda z Trypolisu – Esziwa. Sam Rajmund zdawał sobie w pełni sprawę, iż ewentualna próba odsieczy oblężonej Tyberiadzie, w obliczu zgromadzenia przez...

Podobne wypracowania