Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Walter Gropius - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Walter Gropius to jeden z najsłynniejszych niemieckich architektów, a przede wszystkim założyciel słynnego Bauhausu.

Przyszedł na świat 18 czerwca w rodzinie zajmującej się wydawaniem książek i generalnie księgarstwem.

W latach 1905-1907 studiował architekturę w Monachium i Berlinie, studiów jednak nie ukończył. W tym czasie jeździł do miejscowości Jankowo, gdzie mógł ukazać swój architektoniczny talent, projektując domy tamtejszym robotnikom.

W roku 1908 kimś w rodzaju mecenasa dla Gropiusa został niejaki Karl-Ernst Osthaus, dzięki któremu młody architekt podjął współpracę z Peterem Behrensem, z którym pracował na przykład nad projektem hali turbin.

Dwa lata później Gropius otworzył własne biuro projektowe i w tym samym roku podjął się projektu rozbudowy fabryki w Anfeld o nazwie „Fagus”, który realizował przez kolejne piętnaście lat.

W tym czasie, w roku 1914 miała miejsce pierwsza wystawa prac artysty (przy współpracy z Meyerem), po której Gropius otrzymał propozycję zostania kierownikiem Szkoły Sztuk Pięknych. Do tego jednak nie doszło, gdyż wybuchła pierwsza wojna światowa, podczas której Gropius służył na froncie.

Po zakończeniu działań...

Podobne wypracowania