Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowieczne klasztory - typy, organizacja

Idea życia zakonnego zawitała w Europie, zwłaszcza w Italii i Galii, już w wieku IV. Pierwsze tego typu wspólnoty skupiały się głównie na dążeniu do wiedzy, realizując tym samym dyrektywy Świętego Augustyna. Dla tego wybitnego teologa klasztory nie miały być jednak ucieczką od świata zewnętrznego. Skromność życia miała być wyrazem łączności z kościołem pierwotnym, nie była natomiast żadnego rodzaju manifestacją. Wierzono, że poznanie Boga następować musi przez wyrzeczenie potrzeb ziemskich. Jednocześnie jednak zdawano sobie jednak sprawę z ich wagi - w klasztorach mieściły się zarówno szkoły, jak i ośrodki socjalne. Zakonnikom zależało bowiem, aby ich działalność była użyteczna społecznie.  

Bardzo szybko okazać się jednak miało, że istnieją ludzie wykorzystujący szlachetne ideały dla własnych korzyści. Chęć odcięcia się od działalność tego typu oszustów i hochsztaplerów stała się impulsem dla powstania nowego zakonu, który wywarł istotny wpływ na kształt całego zachodniego chrześcijaństwa.

Założycielem nowej organizacji był św. Benedykt z Nursji. Opracowana przez niego reguła klasztorna była niezwykle surowa. Opierała się ona na połączeniu wyrzeczenia się świata, pokory ze ślepym posłuszeństwem względem przełożonych...

Podobne wypracowania