Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rembrandt - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, największy artysta holenderski XVII wieku, przyszedł na świat 15 lipca 1606 roku jako ósme dziecko młynarza. Młyn był umiejscowiony na brzegu rzeki, stąd wziął się przydomek twórcy – van Rijn (znad Renu).

Rodzina pochodziła z warstwy rzemieślniczej, jednak dość dobra sytuacja materialna sprawiła, iż wysłano Rembrandta na naukę do gimnazjum w Lejdzie. Edukację przyszłego mistrza uwieńczył sześciomiesięczny staż w amsterdamskiej pracowni Pietera Lastmana. Nauczyciel zaszczepił w młodym Rembrandcie umiłowanie do przedstawień historycznych nasyconych dramaturgią i egzotycznych kostiumów. Rembrandt malował sceny biblijne, mitologiczne, wykazywał tendencję do „italianizowania” (nawiązywał do wzorców włoskich), skupiał się na precyzji rysunku, a także tworzył kompozycje z charakterystycznym rozmachem.

Początkowa faza twórczości Rembrandtowskiej nie obfituje w wybitne dzieła, jego pierwsze obrazy były wręcz posądzane o drętwość. Na szczęście mistrz sprostał wyzwaniu i odnalazł swój styl tworzenia.

Rozstanie z pracownią Lastmana nie spowolniło rozwoju młodego twórcy. Po powrocie do rodzinnego miasta, wraz z osiemnastoletnim przyjacielem Janem Lievensem, dziewiętnastoletni...

Podobne wypracowania